Studijski program osnovnih strukovnih studija Zdravstvena nega za sticanje naziva Strukovna medicinska sestra (struk. med. sest.), traje 3 godine i izvodi se u 6 semestara sa ukupno 4605 časova od čega 2 250 čine časovi aktivne nastave, dok na stručnu praksu otpada 2355 časova, čime su zadovoljene preporuke Direktive 2013/55/EU Evropskog parlamenta i Saveta Evrope od 20. novembra 2013. koja se odnosi na uzajamno priznavanje diploma, sertifikata i ostalih dokumenata o formalnim kvalifikacijama u zdravstvenoj nezi. Nastava se izvodi u obliku predavanja, praktičnih vežbi, seminara, tematskih radionica i stručne prakse studenata i samostalnog rada kroz koji stiču znanje i veštine i ovladavaju protokolom nege. Ukupno angažovanje studenata kroz sve predviđene oblike nastave izraženo je brojem od 180 ESPB bodova, pri čemu se 134 boda odnosi na praktičnu i teorijsku nastavu, 37 na stručnu praksu i 10 ESPB na završni rad. Glavna područja učenja u studijskom programu su zdravstvena nega, bazične i društve nauke. Ustanova je u tom smislu obezbedila nastavne baze: klinike, bolnice, gerontološke centre, banje i druge adekvatne ustanove. Kandidati koji konkurišu za upis na studije polažu prijemni ispit iz predmeta biologija i hemija.
Studijski program Zdravstvena nega baziran je na Zakonu o visokom obrazovanju Republike Srbije, principima evropskog visokog obrazovanja koji su sadržani u Bolonjskoj deklaraciji, stavovima i preporukama internacionalnih stručnih i akademskih udruženja iz oblasti zdravstvene nege i pre svega, potrebama društva za visokoobrazovanim kadrovima koji mogu da prate brz razvoj struke, nauke i prakse u oblasti zdravstvene nege. Ovaj studijski program osposobljava kadar za organizaciju rukovođenja sestrinske službe kako u primarnoj zdravstvenoj zaštiti tako u sekundarnoj i tercijarnoj, počev od rada u ambulantama, do visoko stručnog rada u jedinicama intenzivne nege. Moderna strukovna sestra-tehničar na kraju svog trogodišnjeg školovanja u potpunosti vlada strukovnim veštinama tj. optimalnim i efikasnim procedurama, metodama i tehnikama nege bolesnika i drugih klijenata kojima je potrebna dodatna zdravstvena briga i zaštita.
Posle završenih osnovnih strukovnih studija Zdravstvene nege, diplomirani student stiče naziv Strukovna medicinska sestra i kvalifikovan je za obavljanje zdravstvene nege. Nakon odslušanih i položenih ispita, završenih vežbi i obavljene stručne prakse, svršeni student stiče zvanje koje je usklađeno sa Klasifikacijom zanimanja Republičkog zavoda za statistiku Republike Srbije, 2011. god. (strukovna medicinska sestra, struk. med. sest.). Nakon završetka studija, studenti studijskog programa Zdravstvena nega (zanimanje: strukovna medicinska sestra) stiču zvanje koje je u skladu sa Listom stručnih, akademskih i naučnih naziva koju je doneo Nacionalni savet za visoko obrazovanje Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Opšte kompetencije odnose se na osposobljenost za uspešno sprovođenje zdravstvene nege prema pacijentu, sprovođenje preventivnih mera za očuvanje i zaštitu zdravlja stanovništva, odnosno promociju zdravlja, unapređivanje mera i postupaka u racionalnoj upotrebi lekova i određenih vrsta medicinskih sredstava, izbor najoptimalnije zdravstvene nege u slučaju postojanja paralelnih opcija, racionalizaciju troškova za sprovođenje utvrđenih protokola zdravstvene nege ili lečenja, praćenje neželjenih reakcija na lekove i medicinska sredstva, kao i izbegavanje ili smanjivanje tih reakcija, izbegavanje interakcija terapijskog dupliranja primene lekova, druge poslove terapeutske delatnosti u skladu sa zakonom. Stečena diploma takođe omogućava upis na specijalističke strukovne studije u oblastima iz polja medicinskih nauka.